Fifík dec/09

Autor: Juraj Gonšor | 9.12.2009 o 14:59 | (upravené 9.12.2009 o 17:13) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1262x

Vyšlo: 1. 12. 2009 Vystrihovačky: Vianočný kamión Peterbilt, Betlehem Plagáty: Hannah Montana (A4), Enviro plagáty (A4) Prílohy: Korešpondenčný lístok slovenskej pošty, CD Buď Hip-Hop

Vianočné číslo detského časopisu Fifík máme už nejakú tú dobu v stánkoch. Dobre vieme, že Fifík nepriťahuje len deti 4. – 6. triedy ZŠ, ale aj značnú časť nadšencov papierového modelárstva.

December sa odzrkadlil aj na tematike čísla. Fifík sa venuje prevažne Vianociam. Na každej strane nájdeme zaujímavosť spojenú so sviatkom Vianoc, list detí Ježiškovi z pošty 999 99. Nechýbajú tradičné dešifrovačky, vtipy. Pri pravidelnom čítaní vtipov vo Fifíkovi zažijete malé deja vú. Tentoraz som v ňom nenašiel žiaden, ktorý by som už nepoznal. Nechýbajú rozprávky a básničky od autorov povinného čítania.

Zaujímavosťou je príloha CD. Detská pieseň má svoju samostatnú kapitolu. Fifík prispieva do mora tvorby pre detí, z ktorého na pobrežie sa dostane len málo vody. Niektoré piesne, fajn. Pozitívom je priložený spevníček znotovaných skladieb. Ide však o úplne nové piesne, ktoré, ak sa majú uchytiť u detského poslucháča, by chceli niečo viac. Cestu silnejšej medializácie netreba podceniť. Od deväťdesiatych rokov v podstate úspech Nagyho autorských piesní nik nedosiahol. Škoda. Blízko mali k nim len Čanaky s Podhradskou. Ktovie, či a čo sa z piesní z CD prílohy nalepí prostredníctvom čitateľov Fifíka.

Svoj význam na stránkach Fifíka majú aj plagáty. Prečo je však Hannah Montana na plagáte už tretíkrát od septembra? Alternatívu v aktuálnom čísle nevidím.

Obsah čísla je inak pútavý, preplnený súťažami, tipmi, návodmi a zaujímavosťami.

Poďme k modelom.

Vianočný kamión Peterbilt
Mierka: 1:55
Rozsah: 3x A4
Počet dielov: 48
Doba lepenia: cca 10 hod
Autor: Ing. Ladislav Jakubčo

Zázraky sa dejú. Želania dospelých je možné vyplniť aj na stránkach detského časopisu. V podstate išlo o prosbu - tip jedného čitateľa (dospeláka) z diskusného fóra. Pán Jakubčo sa na fóre objavuje dosť často. Minulý školský rok začal „suplovať“ Mariána Hlaváča a robí to vynikajúco. Model kamiónu je sám o sebe náročný. Neobsahuje všetky detaily originálnej predlohy, ale. ako sme si u Jakubča zvykli, mnoho malých dielikov. Zaujímavosťou je, že ak sa trochu pohráte, model bude pohyblivý. Šikovní a nápadití si môžu zhotoviť originál náves s logom Coca cola. V časopise nevyšla originálna predloha (asi kvôli autorským právam a ochrannej známke). Na dlhé vianočné večery a dlhé vianočné prázdniny ako stvorený.

Betlehem
Rozsah: 2x A4
Počet dielov: 28
Doba lepenia: cca 1 hod
Autor: Štefan Šihlan

Jednoduchý Betlehemík. Mám ale pocit, že na stránkach Fifíka nie je prvýkrát. Ide iba o postavičky, žiadna maštaľka, či pôdorys.

Nabudúce: V januári sa môžeme tešiť na vznášadlo. Znova od pána Jakubča. Okrem vznášadla sa môžeme v budúcnosti tešiť na perličku tohto školského roka, Modrý kostolík z Bratislavy. Januárové číslo vyjde: 4. 1. 2010

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?