Trnavská mestská veža z papiera (1:200)

Autor: Juraj Gonšor | 29.3.2011 o 9:03 | Karma článku: 5,03 | Prečítané:  1637x

Kráľovské mesto Trnava je ako na dlani. Pre človeka zvyknutého na pohľad hôr nie je jednoduché zvyknúť si na neustály pohľad "zdola", nemať možnosť niekde vystúpiť a poobzerať si okolitú krajinu z vtáčej perspektívy. Aj to bola jedna z motivácií postaviť si zmenšený model dominanty mesta Trnava. Pred rokom sa začal rodiť prvý papierový model z Trnavy v mierke 1:200

Trnavská mestská veža (1:200) juraig 02 - 02/10Trnavská mestská veža (1:200) juraig 02 - 02/10

Zmotivovaný prvým vydareným modelom som zatúžil po Trnavskej mestskej veži. Bolo mi jasné, že merať vežu ako rodinný dom neprichádza do úvahy. I keď došlo aj na osobné merania... Ale pekne poporiadku. Keďže som chcel, aby bol model čo najvernejší, potreboval som presné údaje. Informácia, že veža meria 58 m je milá, ale mne pri vyhotovení modelu nepostačujúca. Cesty viedli na Mestský pamiatkový úrad v Trnave, kde sú veľmi milí a ústretoví ľudia. Nasledovala štúdia archívnych materiálov a zameraní. Spomínam si, že pôvodne som chcel materiály k Bernolákovej bráne, mestskú vežu som chcel riešiť po ďalších skúsenstiach s tvorbou papierových vystrihovačiek. Hádam raz aj na tú Bránu dôjde. Nasledovala mravenčia práca v PC, fotodokumentácia objektu, skúmanie veže z každej strany. Koncom júna bola hotová "biela verzia" a učiteľská dovolenka mohla začať.

TT veža - biela

Letné prázdniny som strávil kreslením modelu. "Po vežu" to bola hračka - nakresliť pár kociek a okienok.  Vypočítanie dielov vežičky – cibuľky bola pre mňa nočná mora. Nanovo som počas letných prázdnin maturoval z matematiky. Prvá farebná verzia zo septembra mala ešte hranatú vežičku. Pomedzi to sa utváral malý tím nadšencov vystrihovačiek, ktorý má na svedomí vydanú verziu modelu. Betatester s krycím menom Závislák zlepil v septembri prvú farebnú verziu. Model vyzeral skvele. Už stačilo "len dotiahnuť" pár grafických detailov.

betaverzia veže

Najviac kritiky si odniesla vežička. Jeden víkend som sa vrátil k nákresom a vežičku som "zaoblil". Žiaľ, na nové zlepenie nezostal čas, takže na obálke modelu je vežička ešte hranatá, kým vnútri si  modelár nájde diely na zlepenie vežičky oblej. Model bol vydaný začiatkom decembra v náklade 500 ks.

cibuľka

veža bez zábradlia

K dokonalosti papierovej veže chýbal už len krôčik. Papierové nepriehľadné zábradlie nahradilo zábradlie pálené laserom.

laserom pálené zábradlie

Ako povedal jeden užívateľ z fóra papermodelers.sk: "To sú tie detaily, ktoré robia zo skladačky model." Laserom pálené zábradlie nie je súčasťou pôvodného nákladu. Ak bude nejaké "možno" a "raz", objaví sa niekedy v druhej dotlači modelu.

V súčasnosti prebieha tvorba na ďalších modeloch kráľovského mesta. Žeby z toho bola raz MPR a lá Trnava? Hotový model si budete môcť pozrieť aj pri návšteve trnavskej veže.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?