Sedem slovenských muzikálov (ktoré by ste mali poznať) II.

Autor: Juraj Gonšor | 1.11.2015 o 20:55 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  197x

Slovenských muzikálov je naozaj dosť. Niektoré zapadli do zapadnutia, niektoré oprášili nadšenci, či profesionáli. Predstavme si ďalšie štyri.

Neberte nám princeznú (1981)

Ursinyho hudba, Štrasserove texty, Miro Žbirka, Marika Gombitová a televízia. Muzikál pre deti, ktorý hudobne otvára cestu k zvláštnemu Ursinyho rukopisu nechýba v pravidelných vianočných reprízach. Príbeh prechádza z nóbl rodiny cez ulicu do detského domova. Čarovné detské a rozprávkové učaruje aj dnes, deťom vtedajších detí. Pritom nejde o prvý hudobnotelevízny počin Gombitovej a Žbirku. Taktiež to nie je jediný Ursinyho  muzikálový počin. Vypočuť, pozrieť. Nové a aktualizované podoby ťažko siahajú na prvotné a zastreté nostalgiou.

Námet a scenár: Alta Vášová
Texty: Ján Štrasser
Réžia: Martin Hoffmeister
Hudba: Dežo Ursiny
Účinkujú: Marika Gombitová, Miro Žbirka, Marie Rottrová, Luděk Sobota, Petr Nárožný

Kráľ Dávid (1998)

Každý pán textár má na konte muzikál. Doteraz sme spomenuli Štrassera, Peteraja, Lasicu, Janovica. Jozef Urban k týmto menám patrí zaslúžene.  Ktovie akoby sa odvíjal príbeh slovenskej popmusic , keby Jozef Urban nemusel náhle odísť. Pôvodný slovenský muzikál vychádza z biblického príbehu. Vybrať na muzikál biblický motív bola istota po tituloch Evanjeliu o Márii a Jozef a jeho čarovný plášť. Príbeh je plný mužských postáv (Dávid, Absolón, negatívne vykreslený Uriáš ) s jednou ženskou (Betsabé). Oplatí sa siahnuť po skvelom soundracku, ktorý do skvelej scénickej hudby a rozprávačstva postáv mieša prvky mládežnickych gospelových piesní. I keď sa muzikál tešil obľube, kritické hlasy sa ozývali z mládežnickej chrámovej scény pre čiernobiele vykreslenie postáv. No pravdou je, že Kráľ Dávid nezachádzal s Uriášom a spracovaním do extrémov ako Jesus Christ Superstar s Judášom a rozpačitou modernizáciou.  

Námet: Biblia (Kniha Samuelova, Jób)
Texty piesní: Jozef Urban
Réžia: Jozef Gombár
Hudba: Ľubo Horňák
Účinkujú: K. Hasprová, M. Potančoková, P. Slivka, M. Hudec, J. Dubán, S. Slovák,

Príbeh ulice (2008)

Muzikálu by nemal byť cudzí akýkoľvek žáner, hoci primárne vychádza zo scénickej hudby. Rock sa do muzikálu primiešal v šesťdesiatych rokoch. K pôvodným slovenským muzikálom sa pripojil prvý hiphopový. Príbeh ulice bol kritikou prijatý vlažne no divácky úspech je divácky úspech. Príbeh ulice 2 bol dôkazom, že pôvodná jednotka za niečo stála.  Do hiphopovej parafrázy na Rómea a Júliu autori primiešali drogy, alkohol, sex, štipka hudobnej revolty Cyrana z predmestia a záver  z West Side Story.

Námet: Nikita Slovák, Opak
Réžia: Nikita Slovák
Účinkujú: M. Ondrík, A. Maďar, M. Labuda, ml., K. Mikulčík, K. Turjanová, M. Minichová

Kubo (1965)

Na začiatku sme sa pýtali, kde začať so slovenským muzikálom. Kubo do nášho výberu jednoducho patrí. Klasifikuje sa aj ako muzikál na ľudovú nôtu. Neberie si nič z tradície operety ani amerického muzikálu. Ľudové divadlá s piesňami mali na Slovensku tradíciu na jarmokoch. Obradový folklór bol plný rituálov, ktoré žili a prežívali generácie. Jeho upevňovanie nemusí skončiť ako perfektné divadlo. Kubo žije nielen vďaka nekonečným vianočným reprízam. Koncom tisícročia si muzikálového Kuba zahral na Novej scéne Rasťo Piško.  Nie tak dávno dostala pôvodná predloha Jozefa Hollého folkrockovú podobu

Námet: Jozef Hollý
Réžia: Marek Ťapák
Účinkujú: Jozef Kroner, Eva Kristínová, Jozef Adamovič, Július Pántik, Emília Vášáryová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?