FidliCanti: Vánočné (2015)

Autor: Juraj Gonšor | 12.12.2015 o 22:17 | (upravené 29.12.2015 o 19:37) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  248x

V záplave každoročného množstva vianočných albumov je vždy čo preberať. S výberom a kvalitou je to už ťažšie. Oveľa viac sa preto cení malý kúsok spod Malých Karpát.

Na vianočné CD sa muziky, kapely, zoskupenia, bandy rozhodnú nahrať čo najviac a čo najznámejšie kúsky. V zmysle nabiť album koledami tak, aby znel čo najdlhšie, sa docieli opačný efekt. Sedemdesiat minút Vianoc vie rýchlo omrzieť v prvý deň sviatkov.

Hoci nabitý album vianočnými piesňami dokáže byť pekná otrava, škoda, že FidliCanti viac nevyužili priestor CD. Menej ako štyridsať minút je naozaj málo. Vianočná malokarpatská krása veľmi rýchlo skončí. FidliCantské Vánočné začína adventom a končí silvestrovaním. Polhodinové jadro patrí vianočným piesňam viac neznámym ako známym. Zacielenie na neznáme vianočné ľudové dedičstvo je to, čo funguje. Presýtenosť klasickými koledami  v éteri sa najbližšie roky neskončí. Ak máte už dosť rôznych verzií notorických odrhovačiek, siahnite po FidliCantoch. Navyše, okrem kolied z Orešian a okolia (Boleráz, Smolenice) zaznejú aj skladby z JKS.

Talentovaní FidliCanti z Horných Orešian si svoje tretie CD pripravili k piatemu výročiu existencie.  Rodinné zoskupenie má za cieľ hrať folklór v autentickej podobe. Detské hlasy sa za päť rokov vyspievali, fidlikanie z debutu sa zlepšilo. Hlasové dispozície dievčat sú v skvelej forme. Inak CD ani nemôže začať ako acapella spevom adventnej piesne Chválme Pána Boha. Po nej nasleduje zborová a pestrá Vstávajme, mi, valachové. Najkrajším miestom albumu je blok troch uspávaniek. Ľudová hudba nemusí byť len živelná a ukričaná. Album ponúka viacero možností na vychutnanie si dvojhlasov či trojhlasov.

FidliCantské Vánočné je rodinný album. Hutnosť a živosť nahrávky umocňuje zbor hostí  zložených z kamarátov či  rodičov. FidliCantské Vánočné je albumom Horných Orešian ale i Smoleníc. Hosťujú speváci zo Zárub, okrem huslí a akordeónu znejú píšťaly, fujara, počujeme niekoľko vinšovačiek z Orešán i okolá.  

Dievčenské spevy sú základom kvality FidliCantov. Prevyšujú tie chlapčenské, ktoré sú síce úprimné, no dospievanie má zlý vplyv aj na vyspievané hlasy. Chalani sú skvelí muzikanti. Na malej ploche znejú neznáme koledy v ľudových či štylizovaných úpravách.

Na vianočnom CD sa FidliCanti azda najviac posunuli od tradičného folklórovania k world and etno music. Naznačuje to nielen posledná skladba – bonus prinášajúci silvestrovskú náladu. Paktovanie s klezmerom, balkánom či gypsy music posúva kapelu do iného žánru, v ktorom nie sú celkom osobití. Či opustiť isté vody folklóru a vrhnúť sa do miešania žánrov, nechávam na zváženie.

FidliCantom sa nedá uprieť v skladbách živelnosť aj jemnosť a cit. Nahrávke zmysel pre dramaturtgiu  Kto má rád ľudovú hudbu, nenájde dôvod nevypočuť si album od začiatku po koniec. Cez Vianoce niekoľkokrát. Aj o rok, o dva, o tri...  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?