Zem spieva – finále

Autor: Juraj Gonšor | 9.4.2017 o 14:01 | (upravené 9.4.2017 o 19:41) Karma článku: 2,83 | Prečítané:  620x

Predvečer Kvetnej nedele patril finále folklórnej šou. Šou, ktorá pritiahla fanúšikov ľudového odkazu predkov k obrazovkám. Šou, ktorá ukázala, ako hlboko je zakorenené ľudové posolstvo v národe.

Celý večer charakterizujú slová dôstojný, národný a živelný. O jednotlivých kolách sa tentokrát nerozpíšem. Zvíťazil FS Urpín, ktorý vystúpil ako prvý medzi finalistami. SMS hlasov bolo takmer štvornásobok oproti minulému kolu. Áno, jednotlivci oproti súborom majú nevýhodu, že za nimi nestojí dav, rodiny, školy, dediny. Z desiatich vystúpení nebolo ani jedno so slabým výkonom v hudbe, v tanci, v speve. 

Šou je šou, súťaž je súťaž a víťaz v kombinácii šou so súťažou neberie všetko. Aj večer nebol dramaturgicky nastavený súťaživo. Duch súťaživosti bol v SMSkách, základom však bola prehliadka. Silou disponoval úvod – odspievaná hymna všetkými prítomnými. Škoda, že sa nepomyslelo na absolútny záver programu, krátko pred polnocou, kde by hymna alebo hymnický spev nabral na energii. Záver oboch semifinále a finále, tých pár sekúnd, keď bolo treba povedať dovidenia a dôstojne program zakončiť, kríval.

Moderátori S hudbou vesmírnou šli absolútne do úzadia. Svoju prácu si skvelo odviedli na kastingoch a pri jednotlivých kolách. V semifinále to bolo slabučké. To, že vo finále boli len akýmsi ohnivkom už vôbec nevadilo. Účinkujúcich na pódiu, patriotov, porotcov bolo požehnane a vo finále vesmírčania držali celý program schopne pohromade.

Večer dopĺňali tri vsuvky. Divák dopredu nevedel, čo ho bude okrem desiatich vystúpeniach čakať. Moment príjemného prekvapenia, bonusy, zaujímavosti sa v programe osvedčili. Cennou je pripomienka na Darinku Laščiakovú. Predstavovať ju treba hádam iba malým a mladým folkloristom, pre ľudovkárov je jej hlas a spev dôverne známy. Musím pochváliť RTVS za zaradenie jej medailónu do programu. Po vystúpeniach, pomedzi sčítavanie hlasov, prišiel ďalší emocionálny medailón. Spomienka k 10. výročiu tragédie autobusu plnej folkloristov pri Hriňovej. Po vystúpení ĽH Edka Melicherčíka a Paprčkovcov sa pýtal moderátorský dodatok, hoci, uznávam, nebolo to v tej chvíli jednoduché.

Tretím bonusovým blokom bola škola tanca. Mohli sme na vlastné oči vidieť, že aj pri ľudovej hudbe existuje niečo ako „kotol“ pod pódiom. Malá ukážka Tanečného domu bola návnadou na podobné školičky tanca za sprievodu ľudovej hudby. Plusom bolo, že tak ako Peťo Vajda vybral tance z jednotlivých krajov Slovenska, podobne v priamom prenose sme sa mohli naučiť jednoduché tanečné prvky zo slovenských regiónov. V priebehu finále som čakal, že sa niekde objaví vsuvka, náznak podomových obchôdzok z Kvetnej nedele. Vo vystúpení Šafolky sme zazreli v rukách azda najmladšej vystupujúcej rozkvitnuté bahniatka. 

Plusom bolo zapojenie lokálpatriotov do vystúpení. Niekde sa využiť proste nedali (Timko, Čekovský). Niekde chvíľami rušili, až človek čakal faux pas (Bičan). Niekde zatienili vystupujúcich (Hudák). Dominovala však rovnocennosť a pridaná hodnota pre obe zúčastnené strany (Cmorík, Ťapák, Banášová, Čekovská).

Za projekt Zem spieva treba poďakovať. Verejnoprávna televízia urobila po dlhých rokoch pre folklór obrovskú službu. V čase, keď prenosy folklórnych festivalov prinášajú súkromné televízie a o súťaži Kapura vedia ledva folkloristi sami, je jej prínos v oblasti popularizácie ľudovej tvorbe nepopierateľný. Tešíte sa tiež na ďalší ročník?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?