7 (slovenských) gospelových muzikálov

Autor: Juraj Gonšor | 7.7.2020 o 16:51 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  29x

Muzikál tvorí dej s piesňami. Silnou stránkou muzikálov býva aj tanec, resp. choreografia. Ostaňme však na pomedzí koncepčnej myšlienky spájajúce piesne dejom. 

Muzikál často vychádza z veľkých tém. Historických, literárnych arechetypov či z náboženských tém. Na Slovensku máme pár veľmi pozoruhodných koncepčných gospelových projektov, ktoré obstoja alebo dokonca prevyšujú „svetské“ poňatie náboženských tém. Pod pojmom muzikál sa dnes schová veľa. Kedysi zábavné divadlo, kabaret, operetka, dnes - muzikál. Muzikál je súčasťou divadla, no zaznamenaním len hudby, môže fantázia každého poslucháča skvelo pracovať ako pri rozhlasovej hre. Ostaňme teda pri deji a piesňach.

Rozlišujme gospelové muzikály a muzikály s náboženskou tematikou. Azda je čitateľovi jasné, že rozprávame o kresťanskej línii, ktorú reprezentuje pojem gospel. Kresťanská muzikálová tvorba tiež v mnohom vychádza zo židovských náboženských koreňov. Gospelové muzikály vznikli s cieľom chvály a oslavy Boha. Reprezentuje ho množstva muzikálov či hudobných divadiel, ktoré vznikajú pri rôznych príležitostiach jednorazovo, najčastejšie počas vianočného obdobia alebo v predveľkonočnom čase.

K muzikálom s náboženskou tematikou, ktoré sa narodili a fungujú na „svetských doskách“, ktoré znamenajú svet patria známe muzikály Kráľ Dávid, František z Assisi či Povolanie Pápež.  My sa pozrieme na projekty, ktoré prerástli z nadšeneckej energie amatérskeho divadla do celonárodného úspechu.

Predstavíme si sedem diel

 

Láska je silnejšia
premiéra: 1999
predloha: kniha Tobiáš
réžia: Adela Gáborová
hudba: Peter Vlček
libreto: Igor Pargáč

Najreprezentatívnejším domácim gospelovým muzikálom je Láska je silnejšia na motívy knihy Tobiáš. A to nie len pre festivalový štart na Verím Pane, veľký úspech, 70 repríz, ocenenie na Gorazdovom Močenku ale aj zaznamenanie na CD v podobe 19 piesní s takmer hodinkou hudby. Dej pre tých, ktorí poznajú knihu Tobiáš je z počúvania piesní veľmi hmatateľný. 

Jozef Egyptský a my (pokus o muzikál)
premiéra: 1994
predloha: kniha Genezis
réžia: Adela Gáborová

Predchodca muzikálu Láska je silnejšia. Bohoslovci z nitrianskeho seminára spracovali známy príbeh o Jozefovi a jeho bratoch. Svet má svojho Jozefa s pestrofarebným plášťom z dielne Webber / Rice. Slovenský Jozef končí piesňou Spoznávate ma, ktorá sa stala malým hitom a pochádza z nahrávky, ktoré ešte koluje medzi ľuďmi.

Pilátová žena
premiéra: 1994
predloha
: Matúšovo evanjelium
réžia: Jana Daňová
hudba: Igor Baar

Ďalší z muzikálov, do ktorého úspechu je zapísaný festival Verím Pane či Gorazdov Močenok. Dielo je zaznamenané len na MC kazete a na svoje znovuobjavenie stále čaká. Okrem Jany Daňovej, ktorá hrala hlavnú úlohu. Piláta hral Stanley a v muzikáli sa mihol aj Richard Čanaky.

Stratený syn
premiéra: 2002
predloha
: Podobenstvo z evanjelií
Úprava: mládežnícky spevácky zbor Bratskej jednoty bapistov a ďalší
texty piesní a hudba: Slavo Král

Obísť osobu Slava Krála pri gospelových muzikáloch sa nedá. Napísal ich totiž viacero (Zasľúbená zem, Strom, V znamení vodnára) a dodnes je v silnom povedomí pieseň jeho pieseň Ty si môj pastier. Pieseň má v repertoári skupina Matuzalem, jednej z najstarších gospelových skupín na Slovensku a pozná ju takmer každý zbor pri kostole. Stratený syn sa dočkal mnoho repríz, má TV záznam v TV Noe a poľahky ho nájdete na youtube:-)

Keď Mária bola malá
premiéra: 24. 5. 2019
predloha: Starý Zákon, apokryfy, tradícia
texty piesní a hudba: Juraj Gonšor

Jeden z najčerstvejších gospelových muzikálov. Detský gospelový muzikál nie je na Slovensku novinkou (napr. Nebráňte deťom, 1998)novinkou, Muzikál o malej Márii, ktorý tvoria len piesne a dejovo tvorí akési ohnivko medzi Starým a Novým Zákonom. Po viacerých reprízach vzniká CD, ktoré bude dostupné na jeseň. Podporiť vznik nahrávky môžete na tomto linku:-) Ďakujeme. 
https://www.startlab.sk/projekty/1439-ked-maria-bola-mala-detsky-gospelovy-muzikal/

Ak hovoríme o koncepčnom diele, ktorého dej tvoria piesne, určite treba spomenúť dva výrazné projekty na motívy pobožností Krížovej cesty a Cesty svetla. Spracovaním sa totiž blížia k pojmu muzikál.

Krížová cesta
premiéra: jar 1971
predloha: Krížová cesta, 14 zastavení
úprava: Štyria v čiernom
texty piesní a hudba: Vladimír Koronthály

Veľmi pozoruhodný projekt, ktorý vznikol ani nie polroka po vydaní Jesus Christ Superstar. Celý si ho môžete vypočuť na stránkach Marcela Šiškoviča, jedného zo zoskupenia Štyria v čiernom v amatérskom zázname. Dielo si zaslúži oprášenie a aktuálne naštudovanie. Chytí sa niekto?  http://marcel.citycom.sk/indexPF.htm

Via Lucis
premiéra: 2009
predloha: Cesta svetla, 14 zastavení
hudba: Marian Čekovský a Anton Fabian
texty piesní: Jaroslav Fabian

Anton Fabian, autor Cesty svetla, stál ako basgitarista pri Krížovej ceste (1971) a priniesol tiež mnoho krásnych a známych melódií do slovenskej duchovnej tvorby. Celú Via lucis si môžete vypočuť na jeho stránkach. http://fabiananton.sk/via-lucis-2009/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?